Otel tepe
08 Nisan 2020 Çarşamba
Anasayfa > Yazarlar > Yusuf Sadık > Yardımlaşma ve yardımseverlik
Yusuf Sadık

Yardımlaşma ve yardımseverlik

03.02.2020 16:47 12 14 16 18 yazdır
Yazar : Yusuf Sadık


YARDIMLAŞMA VE DAYANIŞMA 

Yardımlaşma ve dayanışma ,toplumun kurum ve kuruluşlarıyla ortak değerlerde buluşması   ve birlikte hareket etmesidir. Yardımseverlik ise ,başta yardıma muhtaç insanlara ve tüm canlılara yardım etmekten hoşlanma duygusudur .

Bu bağlamda 24. Ocak 2020 günü akşamı Elazığ ve Malatya’da vukubulan depremle ilgili olarak Ülke genellinde ve de ve özelde İL’miz de Bölgeye yapılan yardım olgusuna değinerek yazımızı sürdürmek istiyorum.,                

Elazığ ,kültürel ve tarihsel değerlerinin yanı sıra Siyasette renkli sima Alirıza Septıoğlu ile,Malatya İ’iimizde . Meşhur Hamido ‘su(Hamit Fendoğlu). Özal’ı ve kaysısı sı ile tanınan r güzide illerimiz.. Her iki il’ in de,  kederde ve seviçte, Yüce Türk milleti ile bütünleşmiş tarihi bir geçmişi var…       

[1]Bölgenin deprem fay hattı üzerinde olması sebebiylede çok önceki yıllarda dahi depreme maruz kaldıkları bilinen gerçeklerdendir . En son 24 ocak2020 depremi ile sarsılan Elazığ ve Malatya illerimizde 41 yurttaşın hayatını kaybettiği çok sayıda yurttaşında evsiz barksız kaldığı hepimizi üzmüştür. Yurt genelinde afetin algılanması duygularda kalmayıp anında eyleme dönüşerek Başta Devletimiz olmak üzere halkın yardım eli depremzedelere anında ulaşmıştır. Arama- kurtarma çalışmalarının yanı sıra iaşe ve ibadeleri içinde tam bir seferberlik başlatılmıştır..    İl’imiz in bu afet karşısındaki tavrı açık ve net olmuştur. Afat ekibi bölgeye intikal eden ekipler arasında ilk sıralarda yer almıştır. 

Her zaman iftihar ettiğimiz GTSO (Gümüşhane Ticaret Sanayi Odası) öncülüğünde Valimiz sayın Kamuran Taşbilek, Belediye Başkanı Sayın Ercan Çimen kamu kuruluşları ve halkın yaptığı katkılarla iki kamyon yardım malzemesini depremin üçüncü gününde bölgeye ulaştırılması başarılmış katkı sağlıyan –sağlamayan herkese teşekkür edilmiştir.
Ayrıca Torul Belediye’miz in Başkan Evren Özdemir’in öncülüğünde bu kervana katıldığı ,Esnaf ve sanatkarlar odasının başlattığı kampanyada bilinmektedir.      Yapılan bu yardımla ilgili olarak GTSO başkanımız Sayın İSmail Akçay’ın gösterdiği özverili çalışmalarını ötelemeden bir hakkı da teslim etmek gerekir diye   de not düşmeliyim.. 
İL ‘n tüm sorunlarının çözümünde Başta İş dünyasında, Organize Sanayi Bölgesinin kurulmasında Üyesi olarak katıldığı toplantılarda Bakanlara sunulan dosyaların hazırlanmasında,, son olarak İŞGEM. İn kurulmasında ki başarıları her türlü taktirin üzerindedir. Yerelde İsmail Akçaylar kolay yetişmiyor. 

Kıymetini bilelim yeri ve zamanı gelince hakkını teslim etmede üzerimize düşen görevi Gümüşhane severleri olarak yerine getirelim.. Diye de düşünmekteyim.Öyle inanıyorum ki ? Böyle bir hak tecelli edecek olursa Sayın İsmail Akçay ,çözümün bir parçası olma zımmında bütün engelleri kolayca aşabileceği bir performansı etkileyici bir biçimde gösterecektir..    

Deprem deyip geçmeyelim. Bendeniniz, 03.Ocak.1952 Hasankale,ve 17.Agustos.1999 Marmara (gölcük) depremlerini birebir yaşayan depremzedeyim…      

1952 Hasankale depreminde , deprem üssüne 55 km. deki okulumuz z ILICA-Pulur Köy Enstitisü Orta:2. Sınıftaydım. Sabah 07.00 sıralarında henüz uykuda iken sallandık. Yatakhaneyi enson terk eden ben ve arkadaşım kabaköy den rahmetli Dursun Bayır olmuştu. Haber geçte olsa sılaya ulaştığında rahmetli anneciğim Tez Yusuf umu bana ulaştırın diye feryatı figan eyledi.manuel ttelefonlarla ulaşmak imkansızdı. Netice eniştem rahmetli Niyazı Demirel çıka geldi. Ve izin alarak beni Anneme kavuşturmuştu. Bır anneni feryadı ve elinden bir şey gelmiyorsa bu duyguları içimizde duyup paylaşmak afetin acısını biraz olsun dindirmeye yetmez mi :?

Bugün yapılanlar bundan işbarettir.1 999 depreminde afet bölgesine başbakan bir hafta sonra gelmişti. Günümüzde ise olayın akabinde hükümet üyeleri vatandaşlarla buluştu ,Devlet başklanı da bir gün donra olay yerinde idi. Buna rağmen nerdeyse “depremin sorumlusu iktidardardır”demeye getirilen söylemlerle sosyal medyada siyasi bir algı oluşturulmaya çalışılmış olması ne yazık ki izlenmiştir.      

Yaplan yardımlarla ilgili fazla bir yoruma gerek yok. “ Tüm olumsuz algılara rağmen, Yüce Millet imizin ihtiyaçtan fazlası için organize olduğunu gören her göz görmektedir. Kimi yurttaşlar, yardım yapmak için çırpınıyor, kimileri istese de yapamıyor yapmıyor .

Ama ses çıkarmıyor. Bazı tipler var ki sanki sırf kargaşa çıkarsın diye yaratılmış. Yardım yapılmasını istemiyor, yapanlara mani olamya çalışıyor yüksek sesle aşağılayıcı ithamlarda bulunmadan da geri kalmıyor.Bıü üçüncü tiplein sayıları azda olsa suyu bulandırmaya yetiyor.  Kimi TV ler deprem vergisi ile yatıp kalkıyor. Neden depreme dayanıkla binalar inşa edilmiyor.  Efendim..Köylerde depreme dayanıklı ev.. Kafa bu . Yurtaş 50 yıl önce hangi imkanla Nasıl ve neyle yapacak.Allah onların şerrinden isanlarımızı ve milletimi,zi korusun.        

Bu vasıle ile Afete maruz kalan yurttaşlarımızın normal hayatlarına dönme konusunda katkı sağlayan: Sağlıkçı, afat çı umke ci güvenlikçi sivil ve devlet erkanına güçlü bir devlet olduğumuzu gösterme adına ,yaptıkları katkıyı taktırle karşılıyor bu Ülke’nın yurttaşı olduğum içinde gurur duyuyorum  ..
Ölenlerimize rahmet kalanlarımızada sağlık dileklerimle .
Yusuf Sadık

Yazarın Son Yazıları
Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.