Otel tepe
22 Eylül 2020 Salı
Anasayfa > KÜLTÜR-SANAT > Uğur Işılak konserinde 'Rabia' ve 'Bozkurt' işareti

Uğur Işılak konserinde 'Rabia' ve 'Bozkurt' işareti

03.03.2019 21:42 12 14 16 18 yazdır
Ozanlık geleneğinin son temsilcilerinden Uğur Işılak sözü ve bestesi kendine ait özgün şarkılarıyla bu kez Gümüşhane’de sahne aldı.
Uğur Işılak konserinde 'Rabia' ve 'Bozkurt' işaretiOzanlık geleneğinin son temsilcilerinden Uğur Işılak sözü ve bestesi kendine ait özgün şarkılarıyla bu kez Gümüşhane’de sahne aldı.

Gümüşhane Belediyesinin düzenlediği konserde Aydın Doğan Spor Salonu sanatçının sevenleriyle doldu taştı.


AK Parti'den yeniden aday gösterilen Gümüşhane Belediye Başkanı Ercan Çimen, konser öncesinde sahneye çıkarak konuşma yaptı.
Başkan Çimen, yaptıkları ve yapacakları çalışmalarla ilgili bilgi verdi.

Konsere AK Parti Gümüşhane Milletvekili Cihan Pektaş ile AK Parti Gümüşhane İl Başkanı Celalettin Köse de katıldı.

Bazen Anadolu’nun gönül teline dokunan bazen ruhları okşayan sevda türküleriyle dinleyenleri doyumsuz bir duygu yolculuğuna çıkaran Işılak, sevenlerini yine mest etti.

Anadolu’nun söyleme damarından beslenen ozanlık geleneğinin temsilcilerinden olan sanatçı Işılak, konserde geçen ay vefat eden Ozan Arif adıyla bilinen Arif Şirin’i anmadan geçmedi. Kendisini dinlemeye gelenlere en güzel vefa örneğini gösteren Uğur Işılak, merhum Şirin’in hatırasına onun “Yalan Dünya” adlı şiirine yaptığı besteyi seslendirdi.

OZAN ARİF’E VEFA
Bu sırada günümüzde en büyük ihtiyaç duyulan kavramın “vefa” olduğuna dikkati çeken Işılak, bu kavramın İngilizce, almanca ve diğer başka bir çok dilde her hangi bir karşılığı olmadığına işaret etti. Buna karşılık Anadolu’nun gönül zenginliği içinde “vefa” kavramının içinde onlarca kelimenin anlamının karşılık bulduğunu ifade eden Işılak, atalarımızın imanla vefayı özdeşleştirdiğine vurgu yaptı. Halk arasında “vefası olmayanın imanı da olmaz” sözünün bunun bir göstergesi olduğunu anlatan sanatçı 35 yıllık sanat hayatı boyunca bu duyguya büyük hassasiyet gösterdiğinin altını çizdi.

“RABİA” VE “BOZKURT” BULUŞMASI

Duygulu anların yaşandığı konserde bozkurt işaretleriyle “Dik dur eğilme, bozkurtlar seninle” diyen bir grup gencin sloganlarına, bir başka grup genç “AK gençlik seninle gurur duyuyor” sloganlarıyla karşılık verdi. Işılak’a teşekkür etmek için sahneye çıkan ve AK Parti’den yeniden aday gösterilen Gümüşhane Belediye Başkanı Ercan Çimen, bu tablo karşısında “Rabia” ve “Bozkurt” işareti yaparak salondakileri selamladı.


.

.

.

.


Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri