Otel tepe
16 Temmuz 2020 Perşembe
Anasayfa > Pirahmet Köyü haberleri > PİRAHMET KÖYÜNDE ÇALIŞMALAR HIZ KESMEDEN DEVAM EDİYOR

PİRAHMET KÖYÜNDE ÇALIŞMALAR HIZ KESMEDEN DEVAM EDİYOR

11.03.2019 19:37 12 14 16 18 yazdır
Gümüşhane'nin Merkeze bağlı Pirahmet Köyü Muhtarı Nevzat Ayvaz, Pirahmet Köyünde hizmete hız kesmeden devam ediyor.
PİRAHMET KÖYÜNDE ÇALIŞMALAR HIZ KESMEDEN DEVAM EDİYOR

Pirahmet Köyü Muhtarı Nevzat Ayvaz köyde yapılan çalışmalara değindi ve bu çalışmaların köylüler tarafından da takdirle karşılandığını söyledi. 

Muhtar Ayvaz, köylülerin destek ve teveccühü ile muhtar olduğunu, göreve geldiği günden bugüne kadar köyü için yoğun uğraş ve gayret göstererek çalıştığını kayderek; "Tekrar Seçilmem halinde Pirahmet Köyüne gereken hizmeti alması için herşeyi yapacağım" dedi.

TONARLAR MEVKİİ VE ESKİ YAYLAYA YOL ÇALIŞMASI BAŞLADI "KISA SÜREDE BİTİRİLECEK" 
Pirahmet Köyünün batısında bulunan ve Pirahmet Köyünü hâkim gören zirvenin eteklerinde bulunan 'Tonarlar' mevkii ve buranın kuzey tarafında bulunan 'Eski Yayla' mevkiine "Yaban Hayatının korunması ve İzlenmesi Projesi" kapsamında, İl Özel İdaresi, Doğa koruma ve milli parklar müdürlüğü ile Pirahmet Köyü Muhtarlığı ile ortaklaşa Yol çalışması başlatıldığını belirten Muhtar Ayvaz, "Şu anda yolumuz hızlı bir şekilde yapılıyor, ve kısa sürede bitirmeyi hedefliyoruz." diye konuştu. 

MUHTAR AYVAZ; "BU DAĞLAR BİZİM" Bu bölgedeki dağların ve Eski Yaylanın araç yolu olmadığı için yıllardır kimsesiz ve kaderine terk edilmiş durumda olduğunu dile getiren Muhtar Ayvaz; Halbuki bu dağlar bizim. Biz niye gidemeyelim ki? Niye eskiden olduğu gibi yaylada konaklamayalım, eski hatıraları canlandırmayalım, Buz gibi akan kurunlardan su içmeyelim? Ayrıca bu bölgeye yapılan yol sadece bizler için değil, bu bölgelerde yaban hayatı için de çok önemli. Dağlarımızda Yaban Hayatının korunması ve İzlenmesi için de bu yol çok büyük önem taşıyor. Yol çalışmasının bitirilmesinin akabinde o bölgelerde bulunan ve yıllardır ekilemeyen tarlalar Yaban hayatı için Arpa, buğday, gorunga ve yonca gibi mahsuller ekilecek kurt kuş faydalanacak. Ayrıca ahlat, kızılcık, yaban elması, yaban eriği, ceviz, dut, kayısı, vişne ve armuttan oluşan meyve fidanları dikimi de yapılacak ve herkes faydalanacak." diye konuştu. 

Bu mevkilerde eskiden köylülerin serin iklimde yaylacılık yaparak hem peynirini hem de yağını elde elde ettiklerini belirten Ayvaz; "Artık yaylalar turistik hale dönüşüyor. Eskiden olduğu gibi yine hayvancılık yapılan yerlerimiz var ama artık köylerimizde insanlarımız azaldı ve şehirlere göç etti. Yaz aylarında ise Köyümüze akın eden köylülerimiz araçlarıyla çoluk çocuk yaylalara dağlara çıkmak, piknik yapıp dinlenmek istiyorlar. Biz de çalışmalarımızı bu doğrultuda yaparak Köylülerimize birçok altarnatif alanlar açma gayreti içerisindeyiz." ifadelerini kullanan Muhtar Ayvaz, Eski Yayla Yol güzergâhı boyunca şu kaynağı bulunan bölgelerde bulunan mevcut kurunların da (çeşme) tadilâtlarını yaptıklarını belirti.

Benzer çalışmaların Pelitlik mevkiinde de yapıldığını belirten Muhtar Ayvaz, "Köylülerimizin Pelitlik mevkiine kolay ulaşımı için Pelitlik yolunda da düzeltmeler yaptık. Ayrıca Pelitlik mevkiinde alan düzeltme ve kaynak suyu ile ilgili çalışmalarımız oldu. Pelitlik mevkiindeki sudan alt tarafta bulunan Merek kıranı mevkiine de indirdik ve buraya Milli Parklar Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından yabani hayvanlar için su tekneleri yerleştirildi. Aynı çalışmayı Ortaköy mevkiine yapmayı planladık. Bu çalışmamızı da kısa zamanda bitirmeyi hedefliyoruz." dedi.

Pirahmet Köyü Muhtarı Nevzat Ayvaz son olarak, İl Özel İdaresi müdürlüğüne, Milli Parklar şube müdürlüğüne ve Köyde yapılan çalışmalarda katkısı ve emeği geçen herkese teşekkür etti. 

Haber Erdinç Şekerli

TONARLAR VE ESKİ YAYLA YOL ÇALIŞMALARI


.

.

.

.


.


Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri