en üst vakifbank
19 Ocak 2019 Cumartesi
Anasayfa > HABER > GÜMÜŞHANE CUMHURİYET BAŞSAVCISI BOZAN ÇEVİK FETÖ SORUŞTURMALARI KAPSAMINDA ÖNEMLİ AÇIKLAMALARDA BULUNDU

GÜMÜŞHANE CUMHURİYET BAŞSAVCISI BOZAN ÇEVİK FETÖ SORUŞTURMALARI KAPSAMINDA ÖNEMLİ AÇIKLAMALARDA BULUNDU

19.12.2017 10:28 12 14 16 18 yazdır
GÜMÜŞHANE CUMHURİYET BAŞSAVCISI BOZAN ÇEVİK; "FÖTÖ HAKKINDA BİLDİKLERİNİZİ ANLATIN,CEZADAN KURTULUN"
GÜMÜŞHANE CUMHURİYET BAŞSAVCISI BOZAN ÇEVİK FETÖ SORUŞTURMALARI KAPSAMINDA  ÖNEMLİ AÇIKLAMALARDA BULUNDU

Gümüşhane Cumhuriyet Başsavcısı Bozan Çevik, Fethullahçı Terör Örgütü (FETÖ) kapsamında bu güne kadar 199 dosya hazırlandığını hazırlanan bu dosya içerisinde 658 şüpheli bulunduğunu söyledi.

199 DOSYA, 658 ŞÜPHELİ
Gümüşhanenin yerel gazetelerinden olan Gümüşkoza'ya açıklamalarda bulunan Gümüşhane Cumhuriyet Başsavcısı Bozan Çevik, ihanet şebekesi Fethullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) ile ilgili Gümüşhane'de devam eden soruşturmaların kararlılıkla sürdüğünü, bu hususta asla bir zafiyet ve gevşeklik söz konusu olmadığını belirtti.

"3 SANIK HAKKINDA MAHKÛMİYET KARARI"
15 Temmuz 2016 tarihinden itibaren Gümüşhane'de devam eden soruşturmalar kapsamında 199 dosya hazırlandığını, hazırlanan bu dosya içerisinde 658 şüpheli bulunduğunu ifade ederek, şu bilgileri verdi: "Bu 658 şüpheliden 16'sı tutuklu, 112'si adli kontrol şartıyla serbest, 49 kişi hakkında yakalama kararı, 196 kişi hakkında da takipsizlik kararı verildi. Ağır Ceza Mahkemesince devam eden dosya sayısı ise 350.  Bu dosya içerisinden 362 sanıktan, 81'i tutuklu yargılanıyor, 277 kişi adli kontrol şartıyla serbest.  Bu 277 kişiden de 136 kişi hakkında hüküm verilerek serbest bırakıldı. 4 kişi hakkında da yakalama kararı var.  Bu saydıklarım silahlı terör örgütüne üye olmak, destek suçundan yargılanıyor" diye konuştu.

Gümüşhane'de devam eden darbe davasına ilişkin rakamları da paylaşan Çevik, "1 sanık hakkında takipsizlik kararı verildi. 6 sanık hakkında dava devam ediyor. 6 sanıktan 3'ü tutuklu. Diğer 3'ü de serbest. Bu 3 kişiden de 2'si adli kontrol şartlıyla serbest bırakıldı.  Devam eden darbe soruşturmasında 3 sanık hakkında da mahkûmiyet verildi" dedi.

"SORUŞTURMALAR DEVAM EDİYOR "
15 Temmuz hain darbe girişiminden sonra adliyenin en büyük iş yoğunluğunu FETÖ soruşturmalarının kapsadığını belirten Başsavcı Çevik, "Soruşturmalar devam ediyor.  Yeni operasyonlarımız da olacak. Olabildiğince suçlu suçsuz ayırmaya çalışıyoruz. Özellikle bu yapıya dini Saitlerle giren bir sürü vatandaşımız olmuş. Bunları ayıklamak lazım. Bunların tamamına terör örgütü muamelesi yapmak bu örgütün hizmetine amaç etmek olur kanaatindeyim. Bu nedenle titiz bir şekilde soruşturmaları yürütüyoruz. Kesinlikle sayılara oynamıyoruz. Önemli olan gerçekten vatanımıza ihanet etmiş bu şebekenin birer parçasını ortaya çıkarabilmek. Her önümüze gelen insanı alıp, yargılayıp, terörist ilan etmenin ülkemize katkı sağlamayacağı kanaatindeyiz" diye konuştu.

"BİZ, ONLAR GİBİ YAPMAYACAĞIZ "
Hukuk çerçevesinde hareket ettiklerini ve devletin tüm kurumlarıyla işbirliği içerisinde olduklarının altını çizen Çevik, şunları kaydetti: "Mücadelemiz devam edecek. Çünkü bu beka mücadelesi. Kesinlikle gevşemeye gelmiyor. Yaptıkları eylemler malum ortada. İstanbul'da yürütülen soruşturma kapsamında 17-18 ay tutuklu kalıp salıverildikten sonra ilk işi Amerika'ya kaçarak, orada gidip ne idüğü belirsiz kâğıt parçalarını belge diye oradaki mahkemelerde Türkiye aleyhine kullanabilecek kadar vatanına düşman bir yapıyla mücadele ediyoruz. Bu mücadeleyi sürdürürken şunu da hiçbir zaman unutmuyoruz. Biz onlar gibi yapmayacağız, biz hukuk devletiyiz. Kesinlikle somut delillerle hareket ediyoruz. Varsayımlarla hareket etmiyoruz. Kesinlikle delil üretmiyoruz, üretmedik, üretmeyeceğiz. İnşallah sonuçta da vatanımız, milletimizin selameti için başarıya ulaşacağız. Bu konuda kimsesin şüphesi olmasın."

"VATANDAŞLARA ÇAĞRI"
Her türlü bilgi paylaşımına açık olduklarını kaydederek, vatandaşlara da çağrıda bulunan Gümüşhane Cumhuriyet Başsavcısı Çevik, açıklamasını şöyle tamamladı: "Vatandaşlarımız her zaman yanımıza gelebilirler. Ceza kanununda çok güzel bir düzenleme var. Biz soruşturmaya başlamadan geçmişte çeşitli Saiklerle olabilir, bu örgütle irtibat kurmuş olan kişiler bizzat bize müracaat edip örgütle ilgili tüm bildiklerini anlatırlarsa bunlarla ilgili ceza dahil verilmiyor. İndirim değil ceza verilmiyor. Tamamen yasada öngören ve bu etkin pişmanlığı teşvik için öngörülen bir düzenleme. Gizlenemezsiniz. Bir yere kadar gizleyebiliyorsunuz. Birçok etkin pişmanlık kapsamında itiraflar alıyoruz. Bu itiraflarda sürekli yeni şüphelilere ulaşıyoruz. Bir gün bu bahsettiğim durumda olan insanlara da ulaşacağız. Ama o zaman bahsettiğim gibi cezadan kurtulamayacaklar. Bu durumda olanlar iş işten geçmeden gelip bize, kolluk kuvvetlerimize müracaat etsinler. Yapı ile ilgili bildiklerini anlatsınlar."

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri