Otel tepe
22 Eylül 2020 Salı
Anasayfa > DOĞA > 12 bin yıllık Buzul Göl olduğu iddia edilen Dipsiz Göl, su birikintisi çıktı

12 bin yıllık Buzul Göl olduğu iddia edilen Dipsiz Göl, su birikintisi çıktı

18.11.2019 10:38 12 14 16 18 yazdır
Gümüşhane’nin merkez Dumanlı köyü Taşköprü Yaylası’nda define aranan ve yörede Dipsiz Göl olarak adlandırılan alanın iddia edildiği gibi 12 bin yıllık bir buzul gölü olmadığı, 'Dipsiz Göl'diye paylaşılan Resimlerin de başka bölgedeki Dipsiz Göle'ait olduğ
12 bin yıllık Buzul Göl olduğu iddia edilen Dipsiz Göl, su birikintisi çıktıGümüşhane’nin merkeze bağlı Dumanlı köyü Taşköprü Yaylası’nda define aranan ve yörede Dipsiz Göl olarak adlandırılan alanın iddia edildiği gibi 12 bin yıllık bir buzul gölü olmadığı, 'Dipsiz Göl' paylaşılan Resimlerin ise Gümüşhane merkeze bağlı Dörtkonak Köyünde ki Dipsiz Göle'ait olduğu oraya çıktı.

BÖLGEDE İNCELEME YAPAN BİLİM ADAMI DOĞRULADI
Trabzon Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Müdürlüğü ve Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü'nün uygun görüşlerinin ardından özel izinle define arayan firma tarafından alanda yapılan kapatma çalışması boşaltılarak alanda teknik personel ve bilim insanlarının nezaretinde Gümüşhane Valiliği tarafından rehabilitasyon çalışması başlatıldı. 

Valilik'ten yapılan açıklamada konuyla ilgili hem Valilik hem de Bakanlık düzeyinde soruşturma başlatıldığı açıklanmış ve alanın rehabilitasyonunun sağlanması için akademisyenler ve teknik personel nezaretinde çalışmalara başlanacağı ifade edilmişti.

İlgili kurum müdürleri ve teknik personelin iştirak ettiği rehabilitasyon çalışmasında alanda bilimsel incelemelerde bulunan Gümüşhane Üniversitesi, Doğa Bilimleri ve Mühendislik Fakültesi, Jeoloji Mühendisliği bölümü öğretim üyesi Doç.Dr. Selçuk Alemdağ, incelemelerinin ardından gazetecilere gölle ilgili açıklamalarda bulundu.


Alemdağ "İnceleme alanı vadi tabanından yaklaşık 20 metre yukarıda. Bu teknik durum buzul göllerinin oluşması açısından çokta ortaya çıkmış bir durum değil. Buzul gölleri genellikler dağların zirvelerinde, zirveye yakın eteklerde oluşan çanaklarda meydana gelir. Bu daha çok bizim için yamaç molozu çöküntüsünü andırmakta. Teknik incelemeler de bu durumu yansıtmaktadır” dedi. 


Kazının göl etrafındaki doğal durumu da tahrip etmediğini ifade eden Alemdağ, “Topoğrafyayla göl çerçevesi ve göl çanağının olduğu alana baktığımızda alanda tahribat olmadığı gözlemleniyor. Bu alana su birikintisi de diyebiliriz. Bu tür alanları biz genelde birikinti suları olarak değerlendiriyoruz; doğada bu tür alanlar çok fazla olduğu için” diye konuştu. “Yaklaşık 30 metre çapında bir yamaç molozu birikinti konisi bağlamında değerlendirdiğimiz bir çöküntü alanı" Jeolojik olarak ortamın volkanotortul kaya kütlelerinden oluşan, kireç taşları, kil taşları, marnlar ve tabanda volkaniklerin, andezit bazaltların yer aldığı sağlam bir kaya kütlesinin mevcut olduğu bir alan olduğunu dile getiren Alamdağ, “Yaklaşık 30 metre çapında bir yamaç molozu birikinti konisi bağlamında değerlendirdiğimiz bir çöküntü alanı. Buradaki çalışma alanının basında belirtildiği gibi buzul gölü olma olasılığı teknik olarak benim kafama oturmuş değil. Mevcut topoğrafik eğime bakacak olursak buzul gölü buzulların aşındırmasıyla oluşan çanaklardaki su birikintileri olarak tariflenirse buradaki topoğrafik eğime baktığımızda bu eğimde ne kadar bir buzul kütlesi, kaç metrelik bir buzul kütlesi oluşacak ki bunun mevcut jeolojik yapı üzerinde bir aşındırması olsun ve böyle bir çukur meydana getirsin? Bu durum açıkçası teknik olarak mümkün değil gibi görünmekte” ifadelerini kullandı. “Doğu Karadeniz bölgesinde böyle bir sürü çökelti alanı var" Yapılan teknik gözlemler neticesinde mevcut göl tabanının yamaç molozlarından oluştuğunun açık ve net olduğunu dile getiren Alemdağ, “Bu tür bilgi kirliliklerine teknik veya halktan alınan bilgileri bu şekilde basında paylaşmak çok da doğru olmadığı inancındayım. Yaklaşık 30 metrelik bir alanda yapılan kazı çalışması sonunda mevcut göl tabanı eski doğal haline getirilmesi bağlamında Valilik nezdinde yürütülen bir çalışma var. Burası volkanotortul bir arazi ve buradaki mevcut gölün derinliği olasılıklara bağlı olarak 3-4 metreyi geçmeyecek derinlikteki küçük su birikintisi. Göl tabanı uygun hale getirilerek mevcut yağan yağış sularına bağlı olarak bu bahar sonrası eski haline gelecektir. Doğa kendini toparlayacaktır.

Bunlardan bölgede yüzlerce, binlerce var. Doğu Karadeniz Bölgesi böyle bir sürü çökel alana sahip. Teknik gözlemlerim sonucunda burada mevcut topoğrafik eğime baktığımız zaman çok büyük buz kütlelerinin oluşupta burada bir aşındırma yapıp çanak oluşturduğu buzul göllerinin tabirinde kullanılan çanak şeklindeki bir durum söz konusu değil. Burada 3-4 metre kalınlığında yamaç molozları gözleniyor. Doğu Karadeniz bölgesinde oluşan topoğrafik çökmelerden birisi olarak gözlemledim” şeklinde konuştu. 


Öte yandan yöre sakinlerinin beyanıyla alanda çok sayıda hayvan ve insan boğulması vakası yaşandığı iddia ediliyor. 

Ayrıca, Ulusal basın ve Sosyal Medyada Dipsiz Göl diye servis edilip paylaşılan yazdan kalma manzara resimlerinin Dipsiz Göl'ün Resimleri olmadığı ortaya çıktı. Basında ve Sosyal Medyada paylaşılan Resimlerin Gümüşhane'nin Merkeze Bağlı Dörtkonak Köyünde bulunan ve Tabiat Parkı ilan edilen bölgedeki Dipsiz Göl'ün resimleri olduğu, isim Benzerliği nedeniyle Dörtkonak Köyünde ki Dipsiz Göl'ün Resimleri; Kazı yapılan ve tahrip edilen Göl'ün Resimleri diye servis edilerek kamuoyunda siyasi algı oluşturulduğu ortaya çıktı.

KAZI YAPILIP TAHRİP EDİLEN DİPSİZ GÖL DİYE BASINA SERVİS EDİLEN GÖL; MERKEZE BAĞLI DÖRTKONAK KÖYÜNDE BULUNAN DİPSİZ GÖL 

.
BURASI DA KAZI YAPILAN DİPSİZ GÖL'ÜN ÖNCEKİ HALİ


.
KAZI YAPILAN DİPSİZ GÖL'ÜN ÖNCEKİ HALİ 2


.

KAZI YAPILAN DİPSİZ GÖL DİYE SERVIS EDILIP PAYLAŞILAN YER DÖRTKONAK KÖYÜNDE BULUNAN DİPSİZ GÖL 

Büyük internet siteleri  ve Haber kanallarında hiçbir araştırma gereği hissetmeden veya kasten merkeze bağlı Dörtkonak köyünde yaz aylarında çekilmiş görüntüleri define kazısı yapılan Dipsiz Göl’ün eski hali diye paylaşmaya devam ediyor.

Dumanlı köyündeki Dipsiz Göl’ün bulunduğu yaylada yaşayanların bile fark ederek kameralara serzenişte bulunduğu bu durumun inat ve ısrarla devam ettirilmesi sosyal medya başta olmak üzere tüm platformlarda Gümüşhanelilerin tepkisini çekiyor.
BU RESİMLER GERÇEK DIŞI


.


.


.
Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri