Otel tepe
22 Eylül 2020 Salı
Anasayfa > Roportajlar > AŞIKLIK GELENEĞİ TRT AVAZ'DA AŞIK KUL NURİ İLE DEVAM EDİYOR
 AŞIKLIK GELENEĞİ TRT AVAZ'DA AŞIK KUL NURİ İLE DEVAM EDİYOR

AŞIKLIK GELENEĞİ TRT AVAZ'DA AŞIK KUL NURİ İLE DEVAM EDİYOR

25.05.2015 20:40 12 14 16 18 yazdır
Yaklaşık olarak 35 yıldır Aşıklık sanatını başarıyla icra eden Gümüşhane'li Usta Ozanımız Aşık Kul Nuri, bir yıldır ara verdiği tv programlarına, Trt Avaz TV'de yeniden başladı.

Yaklaşık olarak 35 yıldır Aşıklık sanatını başarıyla icra eden Gümüşhane'li Usta Ozanımız Aşık Kul Nuri, bir yıldır ara verdiği tv programlarına, Trt Avaz TV'de yeniden başladı. Bu zamana kadar birçok Tv kanalında programlar yöneten Gümüşhane'li Halk Ozanımız Aşık Kul Nuri, şimdi de Trt Avaz tv'de, Aşıklık geleneğini devam ettirecek ve birbirinden güzel deyişleri, ve türküleriyle izleyenleriyle buluşacak. Aşık Kul Nuri'nin hazırlayıp yönettiği ve halk Ozanları tarfından Aşıklık geleneği'nden en güzel örneklerin sunulduğu'AŞIKLARIN AVAZI' Programı her Cuma saat 22:20'de, TRT AVAZ TV 'den Canlı olarak yayınlanacak. ' 'Aşıkların Avazı'Programı, her hafta Halk şiiri ve Divan edebiyatının birbirinden önemli ustalarını biraraya getirecek. "AŞIK BİLİNMEYEN BİLMECE GİBİ" 35 yıldır Aşıklık unvanını taşıdığını belirtten Aşık Kul Nuri, yaptığı sanatı ise; "AŞIKLIK OKUNMAYAN BİR HECE GİBİ,SABAHI BEKLEYEN BİR GECE GİBİ, ANALİZ YAPTILAR SONUÇ ÇIKMADI, AŞIK BİLİNMEYEN BİLMECE GİBİ" dizeleriyle tanımlıyor.  Çocukluğunda bulunduğu ortamlarda aşıklara ait türkülerin kendisini etkilediğini ve duygulandırdığını anlatan Aşık Kul Nuri, köyde çobanlık yaparken dere kenarında kendi başına saz çalmayı öğrendiğini, içindeki duyguları geliştirerek bugünkü haline geldiğini ifade etti. "AŞIKLIK GELENEĞİNE İLGİ GİDEREK ARTIYOR" Türkiye'de ve Türk cumhuriyetlerinde Aşıklık geleneğine duyulan ilginin son yıllarda artarak devam ettiğini dile getiren Kul Nuri; "Bu gelenek yıllar evvel Özellikle Gümüşhane, Erzurum, Kars yörelerinde ve birçok doğu ilimizde Aşıklar kahvehanelerinde icra ediliyordu. Bugünlerde ise 21. yüzyılın olanaklarıyla Aşıklar üniversiteler, yerel yönetimler, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile STK'ların gerçekleştirdiği programlarda sanatlarını en güzel şekliyle icra ediyorlar" diye konuştu.   Aşıkların artık TV programları yaptığını, üniversitelerde aşıklık edebiyatı dersleri işlendiğini, bu konuyla ilgili yüksek lisans doktora tezleri yazıldığını da söyleyen Kul Nuri, Aşıklık geleneğini devam ettirecek gençlerin sayısının da artış olduğunu sözlerine ekledi.  Son olarak, Gümüşhane'lilere ve sevenlerine selam gönderemeyi de ihmal etmeyen Aşık Kul Nuri, Gümüşhane'lilerden her hafta Cuma akşamı Saat 22:20'de Aşıkların Avazı programını izlemeye davet etti. Haber: Gumushane29.net

Diğer Röportajlar
Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.